Terapia manualna
Terapia manualna to wyspecjalizowana metoda fizjoterapii opierająca się na biomechanice i funkcji ruchu człowieka. Wykorzystuje wiele technik, które pozwalają przyspieszać powrót do pełnej sprawności, w tym masaż funkcyjny, masaż punktów spustowych, masaż tkanek głębokich
stretching, manipulacje, mobilizacje i neuromobilizacje. Metoda przywraca elastyczność tkankom, zmniejsza nadmierne napięcia mięśniowo-powięziowe, poprawia ruchomość w stawach, wprowadza utraconą równowagę między stawami, mięśniami i strukturami nerwowymi, może też zmniejszyć obrzęk spowodowany urazem lub stanem zapalnym.
Terapia manualna stosowana jest w przypadku bólów głowy i karku, migrenach, bólach kręgosłupa, wadach postawy, schorzeniach bioder i kończyn, rwie kulszowej, nerwobólach, przemęczeniu, zaburzeniach czucia w nerwach obwodowych. Jest przydatna w trakcie rekonwalescencji po operacjach, w leczeniu przewlekłych schorzeń, w przypadku skurczy mięśni i po urazach tkanek miękkich. Może być też wykonywana w celu redukcji stresu i rozluźnieniu mięśni.
Dodatkowe metody specjalne wykorzystywane w terapii w naszym gabinecie to igłowanie suche, elektroakupunktura, pinopresura i kinesiotaping.
Korzyści terapii manualnej
Celem terapii jest:
- wyeliminowanie bólu,
- wyeliminowanie wad postawy,
- przywrócenie równowagi napięć mięśniowych,
- zwiększenie ruchomości stawów i zakresu ruchu,
- poprawa elastyczności i ruchomości tkanek,
- zmniejszenie stanu zapalnego tkanek miękkich.